Síň Jarmily Haldové a Památník obce Sedloňov

Otevírací doba: pondělí až pátek, bližší informace na obecním úřadě

Adresa: budova bývalé základní školy Sedloňov

Tel.: 494 660 345, 724 179 126

Stálá expozice znamenité řezbářky a výtvarnice Jarmily Haldové

Památník obce Sedloňov

- seznamuje návštěvníky s historií, kulturními tradicemi i osobnostmi, které se narodili, žili či žijí v Sedloňově.

Pevnost Skutina

Otevírací doba: květen až říjen (každou sobotu, neděli a státní svátky) 10:00-16:00 hodin

Adresa: mezi obcemi Polom (u Sedloňova) a Sněžné

Tel.: 603 521 468

Nedokončená dělostřelecká tvrz SKUTINA z roku 1937 leží 1,5 km severozápadně od Sedloňova mezi obcemi Sedloňov-Polom a Sněžné.

V nově zrekonstruovaném objektu nás uvítají ukázky různých typů protitankových a protipěchotních překážek. Prohlídka pokračuje do pěchotního srubu s označením N-S 48 (U stodol). V tomto dvoupatrovém objektu se nacházejí atraktivní zbraně v několika provedeních a rážích, které měly sloužit k obraně objektu a ostřelování nepřátelských pozic. Vystavené zbraně, které jsou však znehodnocené, tudíž nefunkční. Součástí expozice je pak různé vybavení provozu srubu jako např.: originální nádrže na vodu, každá o objemu 1000 litrů, granátové skluzy, pancéřové dveře, WC, umývárna, část výbavy radisty, 8 postelí (na kterých se 16 členné mužstvo střídalo ve 12 hodinových směnách k odpočinku), repliky stojanů na pušky, stěnový periskop a vzduchotechniku. Neméně zajímavou částí je sestup do podzemní galerie schodištěm a prohlídka výtahové šachty. O technických specialitách a průběhu rekonstrukcí informují četné výkresy a fotografie u vstupu k pancéřové kopuli.

Součástí prohlídky je i zrekonstruovaný objekt lehkého opevnění vz. 37, typ A-180 Z - určený pro posádku 7 mužů. Ve dvou střeleckých místnostech najdete těžký kulomet vz. 37 a lehký kulomet vz. 36. Stěny jsou pokryty výdřevou, která měla posádku chránit před případnými úlomky betonu v době boje. Nezbytnou součástí obrany byl i stropní periskop, granátový skluz a ventilátor na ruční pohon.

Více informací na www.bunkry.cz

Pěchotní srub N-S 47 Jaroslav

Otevírací doba: o víkendech od května do září, 10:00-16:00 hodin

Adresa: v obci Polom (u Sedloňova), přístup po polní cestě

Tel.: 606 909 028

Samostatný pěchotní srub N-S 47 „Jaroslav“ je oboustranný objekt ve zvýšeném III. stupni odolnosti postavený v úseku Ženijního skupinového velitelství Náchod v blízkosti tvrze Skutina. Hlavní výzbrojí měl být 4 cm protitankový kanón vz. 36 spřažený s těžkým kulometem vz. 37 a kulometné dvojče vz. 37. Přímou ochranu objektu měly zajišťovat 4 lehké kulomety vz. 26 a tři granátové skluzy. Osádka byla plánována v počtu 37. mužů.