SEDLOŇOV

Tipy na výlet

Blízké okolí

Jaro, léto i podzim jsou v Orlických horách především ve znamení pěší turistiky, cykloturistiky, výletů a houbaření. V letní sezóně se lze přiblížit na atraktivní místa (Šerlich, Mezivrší pod Komářím vrchem, Orlické Záhoří, atd. ) díky postupně se rozšiřující nabídce turistických autobusů (cyklobusů). Lákají nejen hřebeny hor s nejvyšší horou Velkou Deštnou a s oblíbeným cílem většiny turistů, chatou Na Šerlichu, národní přírodní rezervace Bukačka, ale také desítky kilometrů značených turistických tras v podhůří zalesněnou krajinou, kterou střídají horské stráně, louky, pole a malebné vesničky v okolí. V místních překrásných lesích roste též značné množství lesních plodů, jako jsou houby, maliny, borůvky.

 

Další turistickou zajímavostí je vojenské opevnění vybudované na obranu proti nebezpečí ze strany fašistického Německa. V bezprostřední blízkosti Sedloňova se nachází dělostřelecká tvrz Skutina, kde můžete při prohlídce obdivovat mnoho zajímavých třírozměrných exponátů a můžete sestoupit do nedokončené podzemní tvrze v hloubce 36 m. K nejnavštěvovanějším památkám vojenského opevnění z první poloviny 20. století patří dělostřelecké tvrze Dobrošov, Hanička a Bouda.

V zimních měsících lze pro turistiku na lyžích využít upravované běžecké trasy.

 

Skalka u Grulichů

Více fotografií najdete v naší Fotogalerii

Hrady a zámky

Zámek Nové Město nad Metují

Národní kulturní památka. Původně pozdně gotický hrad. Několikrát přestavován ve stylu renesančním, barokním až po modernizaci na počátku 20. století.

Kontakt: www.zameknm.cz

 

Kolowratský zámek Rychnov nad Kněžnou

Kolowratský zámek je jedním z největších a nejkrásnějších vrcholně barokních celků v Čechách. Autorem této ojedinělé architektonické kompozice je architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Kontakt: www.kolowrat.com

 

Státní zámek Opočno

Národní kulturní památka. Renesanční zámek nad údolím Zlatého potoka. Přírodně krajinářský park s romantickými stavbami.

Kontakt: www.zamek-opocno.cz

 

Státní zámek Ratibořice

Národní kulturní památka. Přes původní tvrz, barokní letohrádek až po dnešní empírovou podobu. V okolí Babičino údolí, Staré bělidlo a Rudrův mlýn - známá místa z literárního díla Babička spisovatelky Boženy Němcové.

Kontakt: www.zamekratiborice.cz

 

Státní zámek Náchod

Vysoko nad městem se vypíná majestátní komplex budov náchodského zámku. Původní hrad ze 13. století s výraznými renesančními a barokními úpravami. Zajímavostí je pobyt dvou medvědů, Ludvíka a Dáši v zámeckém příkopu.

Kontakt: www.zamek-nachod.cz

 

Muzea a galerie

Villa Nova Uhřínov

Středisko experimentální archeologie a regionálních dějin.

Kde: Uhřínov (cca 8,5 km od Deštného v O.h., 13,5 km ze Sedloňova)

Kdy: červenec, srpen s průvodcem

Kontakt: www.villanova.cz

 

Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel - Deštné v O. h.

V muzeu je instalována expozice řezbářství, plátenictví, sklářství a mlynářství spolu s expozicemi vypovídajícími o historii našeho kraje a historii zimních sportů a turistiky.

Kontakt: www.villanova.cz

 

Městská radnice Dobruška

Dominanta náměstí F. L. Věka s věží vysokou 45 metrů. Byla postavena ve druhé polovině 16. století. Ve věži radnice jsou instalovány expozice muzea, věnované dějinám města a hrdelnímu právu a také jsou zde vystaveny prvotiny světového malíře Františka Kupky.

Kontakt: www.mestodobruska.cz

 

Utzův mechanický betlém - Olešnice v O. h.

Dokonalá řemeslná práce Josefa Utze (1896-1944), je umístěna na Olešnické radnici.

Kontakt: www.olesnice.net

 

Pohled z výšky

Balónové lety

Romantické výlety horkovzdušným balónem.

Kontakt: www.balony-hradec.cz

 

Vyhlídkové lety - Aerotaxi

Letadlem nad Východní Čechy.

Kontakt: www.dsa.cz, www.lshk.cz

Odběr novinek OÚ

Počasí v Sedloňově

Vlhkost:
Vítr: -


/


/


/


/
KWeather is powered by Kaleidoscoop

Partneři