SEDLOŇOV

Sedloňov má dvě poutě

Tradiční sedloňovská pouť se váže ke svátku svaté Markéty, která jak známo hází srp do žita. Ta letošní tedy připadla na neděli 19.7. 

Už v sobotu v podvečer jsme pozvali sedloňovské – domácí i přespolní, na setkání před budovu OU. Nabídli jsme „starostenské“ pouťové koláče a současně jsme se pochlubili nově vydlážděným parkovištěm před budovou obecního úřadu. Následovala malá vernisáž výstavy podmaleb na skle šedivinské výtvarnice Janky Schmidtové. Výstava, Na skle malované, bude v pamětní síni obce přístupná do poloviny srpna a můžete ji v průběhu prázdnin navštívit. Nedělní odpoledne patřilo pak tradičně fotbalovému utkání domácí – hosté, ve kterém sedloňovští nakonec prohráli v poměru 4:6. Dobrý fotbal nezkazila ani drobná přeháňka v přestávce zápasu. Následné posezení s hudbou v penzionu Hrad už bylo příjemnou tečkou tohoto pouťového víkendu. 

 

O týden později v sobotu 25. 7. byla v Sedloňově další pouť. Tentokrát nová, ne ještě tradiční a poněkud nezvyklá. Odehrávala se na Sedloňovském Černém Kříž, krásném místě pod Sedloňovským vrchem, kde vloni byl instalován obraz sv. Anny, patronky Orlických hor. Dílo sedloňovské výtvarnice Jarmily Haldové tehdy požehnal kardinál Dominik Duka. Letos se na tomto místě uskutečnila první poutní mše, za účasti cca 120 poutníků, kterou sloužily 4 kněží. Byl tak položen základ k nové poutní svatoanenské tradici v této části Orlických hor. Část poutníků dorazila pěšky nebo na kole, část auty a zbytek, hlavně ti starší, dovezl na místo autobus. V průběhu mše sice začalo pršet, ale to přítomné neodradilo, aby zůstali až do konce. Odměnou jim opět byly pouťové koláče, znamenitý to výrobek pekárny Lično. Následný liják s bouřkou přišel až těsně po skončení slavnosti. Zdá se, že patronka našich hor přece jenom zafungovala. Pokud jste se už teď rozhodli, že byste také chtěli být příští rok účastni, rezervujte si svůj čas opět kolem svátku sv. Anny. Zveme vás už dnes.

 

Odběr novinek OÚ

Počasí v Sedloňově

Vlhkost:
Vítr: -


/


/


/


/
KWeather is powered by Kaleidoscoop

Partneři