SEDLOŇOV

Rampušákův karneval na sněhu

Rampušák je horský duch, vládce a ochránce Orlických hor. Není to nějaká bájeslovná postava z pověstí, jako třeba na sousedních Krkonoších Krakonoš zvaný také Rýbrcoul, nebo u nás Kačenka. Je to postava uměle vytvořená, která však za ta léta (údajně od roku 1962, kdy si jí vymyslel redaktor Jiří Dvořák), s Orlickými horami srostla. Své pojmenování dostala podle osady Rampuše, podobně jako postava služky Rampepurdy v Poláčkově románu Bylo nás pět.

 

Do Sedloňova přijíždí Rampušák vždy na konci zimy, kdy se koná karneval na lyžích na místní sjezdovce. Letos to bylo v sobotu 7. března, kdy vládce hor za doprovodu své družiny masek sjel naší sjezdovku, aby předal svojí vládu princezně Kačence. Neklamný příznak toho, že jaro se přece jen blíží.

Karneval se vydařil. Účast malých i velkých „lyžníků“, z nichž někteří  přišli v dobovém oblečení a s dřevěnými „jasankami“, aby se zúčastnili krátkého běžeckého závodu, na připomínku prvního lyžařského závodu v Orlických horách. Tehdy do Sedloňova první lyže přinesl opočenský kníže Josef Colloredo-Mansfeld pro svůj lesní personál. To bylo v roce 1897. Ti letošní závodili sice na krátké trati, ale o nic méně urputně. Děti se svými krásnými maskami zatím soutěžili v různých hrách. A přišlí diváci je buď povzbuzovali, nebo využili občerstvení na vleku a jeho nabídky zabíjačkových specialit. Ovárek, prejt, kroupy a k tomu mok z pivovaru Bernard nebo dobrý svařáček – kdo by odolal. A tak se karnevalové odpoledne pomalu překlopilo do večera a všichni, malí i velcí, odcházeli spokojení. Spokojený byl jistě i Rampušák. Protože má na rok od kralování pokoj. A jeho  nástupkyně Kačenka se o své milované Kačenčiny – Orlické hory bude jistě dobře starat. A my u nás v Sedloňově se také postaráme, abychom jejím horám nedělali ostudu.

Tak zase za rok nashledanou. A vy, co jste si zvykli jezdit do Sedloňova za sněhem, přijeďte i v létě. Je tu krásně a rádi vás přivítáme.

 

 

Odběr novinek OÚ

Počasí v Sedloňově

Vlhkost:
Vítr: -


/


/


/


/
KWeather is powered by Kaleidoscoop

Partneři