SEDLOŇOV

PATRONCE ORLICKÝCH HOR POŽEHNAL KARDINÁL

Na místo poněkud neobvyklé přijalo v neděli 27.července ve tři hodiny odpoledne pozvání při příležitosti žehnání patronce Orlických hor svaté Anně několik významných hostů a stovky poutníků. U Sedloňovského Černého kříže požehnal obrazu svaté Anny, který namalovala Jarmila Haldová, kardinál Dominik Duka.

„Nikdy jsem nedoufala, že jako starostka této obce přivítám v našem středu Vás, Vaše Eminence,“ těmito slovy uvítala starostka obce Sedloňov Hana Ježková kardinála, arcibiskupa pražského a primase českého, Dominika Duku. „Zdá se, že žádný sen není takový, aby se nemohl splnit,“ potlačovala dojetí starostka. 

Kardinál přijal pozvání sedloňovských občanů s radostí, jak potvrdil ve svém projevu. Vysvětlil všem přítomným, proč se svatá Anna stala patronkou a ochránkyní Orlických hor a Vysočiny a neméně procítěně kromě jiného vysvětlil důležitost rodiny.

„Když hovoříme o svaté Anně, tak bezesporu každý z nás měl svoji babičku. Bůh je pro nás ten, koho si nedokážeme představit. To prostě nelze. Ale je, a to, že Kristus je s námi a volil cestu rodiny, to je to, co nám tím ukazuje, a jakýkoliv projev lidství nám dává odpověď na otázku, kdo je Bůh. A kde není lidství, tam Bůh není,“ vysvětlil kardinál Duka. „Já bych chtěl poděkovat za toto pozvání a uvítání a popřál bych i Vám, paní starostko, abyste brala vážně tuto úlohu jako svatá Anna a svatá Ludmila. Protože víme, že v našem životě je takovýchto statečných žen zapotřebí. Minulé století jich mělo celou řadu, kéž by je také mělo i jednadvacáté století, kdy se nám mnohé věci nedaří. Ale bez Božího požehnání, marné lidské namáhání,“ poděkoval kardinál za pozvání a požehnal nejenom obrazu, ale i všem přítomným. 

Po ukončení akce v rozhovoru pro Orlický týdeník prozradil, že první jeho školní výlet byl do Orlických hor. Nikdy prý nezapomene, jak je tam autobus tehdy nemohl vyvézt. Od té doby prý mu Orlické hory zůstaly v hlavě i v srdci. Rád prý jezdí na Masarykovu chatu. Hlavní impuls, proč přijal pozvání do Sedloňova, aby požehnal obrazu svaté Anny, byl podle jeho slov rozhovor s Josefem Ježkem, s ním se mnoho let zná a přátelí. Obraz svaté Anny, jehož replice bylo požehnáno, namalovala malířka Jarmila Haldová. Druhou kopii zmíněného obrazu předala malířka jako dárek Dominiku Dukovi. Starostka Hana Ježková se zmínila, že si velmi váží, že v tento významný den, který se podle jejích slov hluboce zapíše do dějin Sedloňova, přišli všichni hosté, starostové z okolních měst a obcí, církevní představitelé a místopředseda vlády České republiky Pavel Bělobrádek.

Převzato z Orlického týdeníku – 29.7.2014

foto Zdeněk Hejzlar

Odběr novinek OÚ

Počasí v Sedloňově

Vlhkost:
Vítr: -


/


/


/


/
KWeather is powered by Kaleidoscoop

Partneři