SEDLOŇOV

Sedloňovská pouť 2014 – sobota 12.7.

V předvečer naší pouti se sešli místní, naši chalupáři i přespolní, na malé slavnosti, při které jsme odhalili novou výzdobu vstupu do budovy obecního úřadu. Po celý týden tento prostor zakrývalo lešení, které sloužilo naší sedloňovské malířce Jarmile Haldové k realizaci nástěnné malby – triptychu, kterému jsme dali název Sedloňovský strom času. Ve středním poli je památná sedloňovská lípa a okrajová pole tvoří stylizovaný pohled na východní i západní část Orlických hor s dominantami krajiny na české i polské straně.

Ve svém projevu paní starostka mimo jiné řekla: „Dlouho jsem přemýšlela, jakým způsobem ozvláštnit a zkrášlit vstup do budovy našeho obecního úřadu. A protože vím, s jakým příznivým ohlasem se setkává u návštěvníků pamětní síně nástěnná malba, kterou jsme nazvali Sedloňovská epopej, tak jsem si řekla: Proč v tom nepokračovat? A tak ve vstupním prostoru téhle budovy, kterou naší předkové postavili jako místo vzdělávání svých dětí a kterou my nyní využíváme jako centrum dění obce, vzniklo nové výtvarné dílo naší paní malířky, Jarmily Haldové.

Až za malou chvíli odhrneme oponu, která je mimochodem také jejím dílem, rozvine se před vámi panorama našich hor od Vambeřic až po Králíky, panorama kraje, který máme rádi a kterého jsme trvalou živou součástí.  V centru toho všeho stojí naše sedloňovská lípa, která snad po pětset let vzhlíží ve své majestátnosti na děje, které kolem ní probíhají. Ta krásná lípa, chlouba Sedloňova, je osou a středem našich hor a naše obec stejně tak. Buďme rádi, že jsme se zde narodili, že zde žijeme a mějme tuhle vesnici rádi. A teď se pojďte podívat. Sedloňovský strom času vám otevírá svoji náruč.“

Poté následovala v památníku obce a obřadní síni vernisáž výstavy obrazů akademické malířky Heleny Slavíkové – Hruškové, u příležitosti jejich devadesátých narozenin.  Na vernisáži promluvil Josef Ježek, který připomenul

sounáležitost paní malířky se Sedloňovem: „V roce 1945 přišla do zapadlého koutu vesnice Polom, která se později stala součástí Sedloňova. Do kraje poznamenaného odsunem německy mluvícího obyvatelstva, ale také do kraje, který ji učaroval a kterému celý svůj plodný život zůstala věrná. Do kraje, který inspiroval i jejího manžela sochaře Hrušku, do kraje který inspiroval i její dcery. Paní Slavíková si oblíbila jednu z nejtěžších výtvarných technik, techniku akvarelu, kresbu vodovými barvami do mokrého podkladu. Podobnou techniku dovedli k dokonalosti čínští malíři při malbě tuší. Paní malířka ji dovedla také k mistrovské dokonalosti,  její obrazy jsou toho příkladem. Naše dnešní výstava je nejen holdem významné malířce našich hor a Sedloňova vůbec, je také vzdálenou reminiscencí na její první výstavu, která byla právě u nás v Sedloňově, je i vzpomínkou na výstavu v sedmdesátých létech, kterou měla se svým manželem.“

V souvislosti s malířčinými narozeninami udělila obec Sedloňov paní Slavíkové čestné občanství, které jí na této vernisáži starostka obce předala.

Spolu se svou matkou vystavuje  své obrazy také dcera  Helena Hrušková – Štefková. Inspirací jejich olejů jsou květinové kytice.

Výstava bude otevřena celé prázdniny až do 24.8. Protože však výstavní síň není stále přístupná, je nutné ohlásit svojí návštěvu na tel. 724 179 126 nebo na pevnou linku 494 660 345, popř. mail obec(@)sedlonov.cz. Potom vám jistě návštěvu zprostředkujeme.

Srdečně vás do Sedloňova za výtvarným uměním zveme!

Odběr novinek OÚ

Počasí v Sedloňově

Vlhkost:
Vítr: -


/


/


/


/
KWeather is powered by Kaleidoscoop

Partneři