SEDLOŇOV

Kaplička Panny Marie je znovu ozdobou Sedloňova

Uprostřed naší obce, na křižovatce cest, stojí renovovaná kaplička, zasvěcená P. Marii. Malá stavba svítí novotou. Obec jí celou rekonstruovala za přispění dotace MZe, stejně jako další tři sakrální stavby na svém území, tentokrát za přispění dotací z MMR. Zdejší slavnosti se účastnila náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Klára Dostálová, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Vladimír Derner, poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský, starostky a starostové z okolních měst a obcí, kněží z různých farností v čele s generálním vikářem Královéhradecké diecéze Mons. Josefem Sochou.

Ti všichni dorazili společně, aby byli přítomni obřadu pana Dominika kardinála Duky, stejně jako desítky místních, rekreantů i občanů z širokého okolí.

Otec kardinál v krátké promluvě připomenul patronku kapličky Pannu Marii jako matku, patronku všech matek, patronku rodin. Rodin v tom skutečném, tradičním smyslu toho slova, jak ji chápeme po staletí. Smyslu, který je v současnosti bohužel často zpochybňován, mnohdy až vysmíván, jako koncept naprosto chybný, který je zapotřebí nahradit schématy zcela odlišnými. I to je jedna z cest, které ve svém důsledku mohou vést k zániku evropského civilizačního okruhu. A pak už následovala tradiční májová pobožnost, na jejímž konci pan kardinál požehnal všem přítomným.

Na následném krátkém setkání s účastníky byl pak neustále v obležení žadatelů o podpis, zájemců z řad starostů o možnou návštěvu právě jejich obce, a nebo jen  jeho příznivců, toužících s ním prohodit alespoň pár slov. Mám takový pocit, že toho „turka“, kterého si nechal uvařit, si ani v klidu nedopil.

Každá vzácná chvíle s takovýmto hostem má svůj konec. Jeho ceremoniář musel připomínat, že je ještě čekají za hřebenem Orlických hor v Bartošovicích. Poslední slova, stisky rukou a černá limusina mizí za horizontem.  Druhá návštěva pražského metropolity v Sedloňově končí. Třeba ještě někdy na shledanou.

Byla to taková obyčejná, poněkud chladná sobota 20. května 2017. 

Pro naši obec však den mimořádně sváteční!  

My, kdož jsme mohli být při tom, jsme si „dobyli“ svůj životní akumulátor.

(joj)

Co se zdá nemožné, je skutečně možné - Zdroj: http://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/co-se-zda-nemozne-je-skutecne-mozne-20170521.html

Kardinál Dominik Duka požehnal kapličce v Sedloňově v Orlických horách - Zdroj - TV Rychnov

 

Odběr novinek OÚ

Počasí v Sedloňově

-17.7°C

Jasno
Vlhkost: 60%
Vítr: severní - 0 kmh
Úterý

-11°C/-4°C
Středa

-8°C/-4°C
Čtvrtek

-10°C/-4°C
Pátek

-8°C/-4°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop

Partneři