SEDLOŇOV

Sedloňov, Rampušák a lyžníci

Orlické hory jsou lokalitou, kde lyžování má svou dlouholetou tradici.  Zasloužil se o to majitel opočenského panství kníže Colloredo – Mansfeld, který ze své návštěvy v Norsku na konci 19. století přivezl první ski – lyže, aby jimi vybavil své lesníky, pro jejich lepší pohyb v knížecích lesích v zimním období. Jasanová prkénka s neumělým vázáním se osvědčila a tak už v únoru 1897 se v Sedloňově uskutečnil první závod na lyžích pro hajné a adjunkty, kombinovaný ještě se závodem pro školní mládež. Podle popisu to byl závod poměrně náročný. Tak se Sedloňov, obec pod úbočím Sedloňovského vrchu, stala kolébkou lyžování v Orlických horách. 

Letošní loučení se zimou – příjezd Rampušáka, pána Orlických hor, spolu s jeho nástupkyní Kačenkou – na sjezdovce sedloňovského ski areálu, se tak stal malou oslavou 120. výročí tohoto závodu. Několik závodníků na starých lyžích se vydalo na trať relativně krátkého závodu, aby připomenuli, že závod na jasankách nebyla žádná lehká záležitost. Tenkrát, ani nyní. Jinak se celé odpoledne karnevalu na sněhu odehrávalo v tradičním duchu, kdy Rampušák přivedl po sjezdovce rej masek, rozloučil se se zimou a předal vládu nad horami princezně Kačence. Pak už se děti i dospělí účastnili různých soutěží.

Letošní zima byla štědrá na sněhové srážky, takže nebylo nutné neustále zasněžovat umělým sněhem. Provozovatelům areálů tak nejen uspořila peníze, ale i usnadnila údržbu sjezdových areálů.  I v Sedloňově si samozřejmě takovýto průběh zimy pochvalují, do pokladny provozovatele TJ Sokol přinesl jisté finanční prostředky, které budou zpětně investovány do vylepšení na příští sezonu.  Ski areál Sedloňov, přestože nijak rozsáhlý, nabídne své služby milovníkům zimních sportů i v příštím zimním období. Sedloňov tak má co nabídnout svým návštěvníkům nejen v letním, ale i v zimním období. (joj)

 

Odběr novinek OÚ

Počasí v Sedloňově

Vlhkost:
Vítr: -


/


/


/


/
KWeather is powered by Kaleidoscoop

Partneři